IME MARIJINO – TRODNEVNA PRIPRAVA

Tradicionalna trodnevna priprava za naše proštenje Ime Marijino započela je u četvrtak, 10. rujna 2020. krunicom i večernjom misom koju je predvodio p. Mislav Skelin, župni vikar – Jordanovac, s velečasnim Filipom Lucićem župnikom u Vugrovcu. Pater Mislav nam je s isusovačkom jasnoćom, vođen Isusovim pozivom na ljubav prema neprijateljima (Lk 6,27-38), razložio važnost ne uzvraćanja zla zlom jer je to jedini način izlaska iz začaranog kruga neprijateljstva i mržnje među ljudima. Taj Isusov zahtjev čini se pretežak ali p. Mislav je naglasio da je uz molitvu, žrtvu i Božju pomoć moguće naći načina kako ga ispuniti. Pozvao nas je da imamo na umu da smo i mi, svaki od nas, često Božji neprijatelji a Bog nas ipak ljubi i ne odustaje od nas.

U petak, 11. rujna 2020. misu je predvodio mladomisnik Branimir Jagodić, župni vikar – Retkovec, s našim župnikom velečasnim Markom Torbarom. Podsjetio nas je da je Isusov govor jednostavan i razumljiv a mi ljudi skloni smo komplicirati. Tako i u evanđelju (Lk 6, 39-42) Isus nas poziva da budemo svjesni sebe, svojih slabosti i da se klonimo kritiziranja drugih osobito kada nismo spremni promijeniti sebe. Poziva nas i da budemo njegovi učenici, ali ne oni koji samo slušaju što on naučava već oni koji će ga nasljedovati.

U subotu, 12. rujna 2020., na Ime Marijino, misu je predvodio p. Stjepan Ivan Horvat – misionar Krvi Kristove. Bilo nam je drago čuti poznati glas, sjećamo ga se dok je djelovao u našoj župi. Kroz propovijed svojim smirenim riječima podsjetio nas je da imamo pred sobom vječnost, te da toga trebamo biti svjesni i živjeti tako da uz milost Božju prispijemo tamo.

U subotu prijepodne smo s ljubavlju primili brojne hodočasnike koji su preko Čučerja išli u Mariju Bistricu na 289. zavjetno hodočašće vjernika grada Zagreba.

Mons Mijo Gorski predslavio je svetu Misu na školskom igralištu pred mnoštvom mladih. U homiliji je naglasio kako se mnogi bore s raznim pitanjima koja su ove godine stavljena pred nas, a vezana su uz virus i potres.Tu je prisutan jedan paradoks, a to je da su zbog korone ljudi ostali u svojim domovima radi čega su spašeni mnogi životi. Nisu bitne građevine, nego ljudi. A upravo svjedočimo da su ljudi u ovim danima postali međusobno solidarniji, vratili su se molitvi i vjeri. Pozvao je na zahvalnost i pouzdanje u Boga koji našu budućnost drži u svojim rukama. U tome neka nam na pomoć bude naša Majka Marija, najvjernija zagovornica, naša snaga.