Povijest župe

Pregled važnijih događaja u povijesti Župe

1093/94. – utemeljenje Zagrebačke biskupije

1. Prvi pisani spomen Čučerja u ispravi kralja Emerika pod imenom Ziseria
  2. – Malko (Malk) seoski starješina u Čučerju
  3. – U popisu župa zagrebačke biskupije upisana Župa Blažene Djevice Marije u Čučerju
  4. – Prvi put zapisano ime čučerskog župnika – Mihalj iz Čazme. Spominje se župnik Juraj, njegov nasljednik
  5. – Župnik je Mijo Derkić
  6. – Benedikt Vinković, kasnije zagrebački biskup, obavlja najstariju sačuvanu kanonsku vizitaciju za župnika Jurja Cerovca
  7. – 1735. Gradnja sadašnje crkve
  8. – Postavljen veliki oltar, dar biskupa Jurja Branjuga
  9. – Izgorio župni dvor s inventarom i arhivom
  10. – Postavljena propovjedaonica, dar biskupa Branjuga
  11. – Ivan Hajnović, upravitelj biskupskih dobara, darovao pobočne oltare Sv. Tri kralja i Bičevanje
  12. – Josip Vuger, upravitelj biskupskih dobara u Pokupskom, darovao oltare Žalosne Gospe i Zaruka Blažene Djevice Marije
  13. – Podignut je novi zvonik s desne strane pročelja crkve
  14. – Srušen je zvonik na pročelju crkve, uređen je glavni portal i sazidano pjevalište
  15. – Sagrađen je sadašnji župni dvor
  16. – Snažan potres teško je oštetio crkvu i zvonik
  17. – Posvećeni biskup i kapitularni vikar Josip Žalec posvetio je crkvu
  18. – Župnik Ročić sagradio je kapelu Snježne Gospe
  19. – Otvorena je škola u Čučerju. Župnik Ročić dao je crkvenu kuću za školu
  20. – Postavljena je ura na zvoniku
  21. – Jaki potres teško je oštetio crkvu. Crkva je bila zatvorena godinu dana.
  22. – 17. prosinca i 1906., 2. siječnja, snažni potresi oštetili su crkvu. Crkva je zatvorena tri godine. Srušena je velika kupola s lanternom, uklonjen je Branjugov glavni oltar.
  23. – Crkva je popravljena i blagoslovljena. Postavljen je novi glavni oltar i nabavljene su orgulje.
  24. – Blaženi Alojzije Stepinac odredio je Čučerje kao polazište zavjetnog hodočašća grada Zagreba u Mariju Bistricu.
  25. – Akademski slikar Ivan Tomljanović oslikao je kapelu Sniježne Gospe i fresku slike Sv. Tarzicija i Sv. Marije Goretti na pročelju crkve.
  26. – Podignut je zid oko crkve, portir i stubište pred crkvom.
  27. – Otvorena je kapela Sv. Vida u Vidovcu u adaptiranoj kući.
  28. – Izgrađena je vjeronaučna dvorana Sv. Nikole Tavelića južno od crkve.
  29. – Izlivena su četiri nova zvona za župnu crkvu.
  30. – Akademski slikar Josip Restek uredio je glavni oltar i postavio slike u svetištu, na trijumfalnom luku, Križni put i slike Sv. Nikole Tavelića i Sv. Leopolda Mandića.
  31. – Svetište prilagođeno novim liturgijskim propisima – postavljen oltar i ambon, te krstionica.
  32. – Župnik Pinturić poklonio je svoju kuću u Dankovcu i adaptirao za kapelicu Sv. Monike i Leopolda Mandića.
  33. – Objavljena je monografija «Župa pohoda blažene Djevice Marije».
  34. – Na trgu pred crkvom i župnim dvorom postavljen je kip Majke Božje Čučerske.
  35. – Završena je obnova pokrajnjih oltara.
  36. – Proslava 800. obljetnice prvog spomena Čučerja. Obnovljena je župna crkva i dvor.